Proofly – podnieś konwersję dzięki social proof

Podczas zakupów w internecie zachowujemy się podobnie jak podczas zakupów w świecie rzeczywistym. Ulegamy promocją, wyprzedażom, szybciej decydujemy się na zakup ograniczonego towaru, ważne są dla nas opinie innych osób.  Proofly to narzędzie, które przenosi jedno z tego typu zachowań konsumentów do internetu. W świecie rzeczywistym zwracamy uwagę na to jak zachowują się inne osoby, co kupują, w kolejce za czym stoją. Wolimy kupić coś co kupił już ktoś inny, ufamy, że sprawdził produkt zdejmując z nas odpowiedzialność za wybór, utwierdza nas to w decyzji o zakupie. Czym dokładnie jest narzędzie Proofly i jak działa?

Proofly – social proof w służbie e-commerce

Proofly wyświetla niewielkie, nieprzeszkadzające komunikaty w wybranym miejscu strony. Informują użytkownika o zachowaniu innych odwiedzających stronę. Przykładowo może to być komunikat:

  • kto kupił dany przedmiot,
  • ile osób zapisało się na newsletter,
  • ile osób ogląda dany produkt,
  • kto dodał komentarz,
  • jak ktoś ocenił dany produkt.

Lista komunikatów jest oczywiście dłuższa, panel zarządzający pozwoli wybrać jaki rodzaj komunikatów ma się wyświetlać. Poniżej kilka przykładów ze strony Proofly.io:

Proofly

Tego typu rozwiązania do tej pory zarezerwowane były niemal wyłącznie dla sklepów opartych o autorskie oprogramowanie. Robiąc rezerwację na stornie Boooking.com można zobaczyć podobne rozwiązanie, które informuje nas o tym ile osób ogląda dany hotel, czy ktoś właśnie zarezerwował pokój w danej lokalizacji. Takie komunikaty z pewnością przyśpieszają decyzję o zakupie poprzez:

  • budowanie zaufania – skoro ktoś zarezerwował lub kupił wcześniej to znaczy, że to sprawdzona oferta,
  • inspirowanie do akcji – z jednej strony idziemy za tłumem, z drugiej obawiamy się, że zwlekając dłużej z zakupem oferta może się skończyć.

Dane wyświetlane w komunikatach Proofly mają pochodzić z bazy/systemu strony, będą to więc prawdziwe komunikaty o sprzedaży. Taka polityka informacji z pewnością zostanie docenione przez klientów sklepów internetowych.

Instalacja Proofly

Twórca oprogramowania zapewnia prostą instalację Proofly dla sklepów oraz stron opartych na popularnych systemach. Obecnie wymieniono na stronie wsparcie dla platform: Shoper, IAI Shop, PrestaShop, Magento, WooCommerce, Shoplo.  Grono firm, które mogą skorzystać z tego rozwiązania jest więc bardzo szerokie, trzy pierwsze platformy należą bowiem do najpopularniejszych systemów sklepowych w Polsce. Autorzy rozwiązania zadbali również o to aby powiadomienia były dostosowane do ruchu mobilnego, który stanowi coraz większy udział w ruchu na stronie.

proofly mobile

Ile kosztuje Proofly

Obecnie (listopad 2017) Proofly udostępnione jest za darmo dla wszystkich, którzy chcą przetestować to rozwiązanie. W komercyjnym etapie dostęp ma być oferowany w modelu abonamentowym, cennik ma zaczynać się od 99 zł miesięcznie. W zależności od opcji np. ukrycie logo Proofly w powiadomieniach można będzie wybrać wyższy poziom, cennik nie jest jeszcze znany.

proofly ehandlu

Podsumowanie

Stoisko Proofly spotkałem przypadkowo na tegorocznych targach eHandlu w Warszawie. Podczas krótkiej rozmowy z twórcami narzędzia można było odczuć zaangażowanie i wiarę w sukces projektu. Wcześniej nie wiedząc o istnieniu Proofly szukałem podobnego narzędzia dla popularnych platform SAAS-owych. Moim zdaniem rozwiązanie w swojej prostocie może okazać się hitem i obowiązkowym narzędziem wykorzystywanym przez sklepy internetowe. Cieszy mnie, że tak ciekawe rozwiązania powstają w naszym kraju i oczywiście trzymam kciuki za powodzenie projektu.

Podziel się z innymi:

selesto
Google+