Kolory w ecommerce – jakich i gdzie używać?

Jakie znaczenie mają kolory w ecommerce? Nie jest tajemnicą, że odpowiednio dobrane kolory w ecommerce mogą pomóc w budowie zamierzonego wizerunku sklepu internetowego. Jakich kolorów używać do swojej grupy docelowej, a jakich unikać. Gdzie sprawdzają się wybrane kolory w ecommerce?

Wpis na blogu podzielony jest na dwie części:

  • pierwsza dotyczy znaczenia kolorów w naszej kulturze, a tym samym tego, jak kolory w ecommerce mogą kojarzyć się Twoim użytkownikom,
  • druga cześć dotyczy preferencji kolorystycznych z podziałem na płeć czy wiek. Pomoże więc dobrać kolory w ecommerce do Twojej grupy docelowej. Tekst drugiej części został zamieszczony w serwisie dla grafików GrafMag.pl, link do wpisu znajdziesz w dole strony.

Poniżej znajdziesz najpopularniejsze kolory oraz skojarzenia z nimi związane. Warto dodać, że są to skojarzenia ogółu ludzi a postrzeganie danego koloru może przynosić także indywidualne skojarzenia, na które mogą mieć wpływ wcześniejsze zdarzenia, czy kultura, w jakiej żyje dany użytkownik.

Pomarańczowy: przyciąga uwagę, kojarzony z apetycznością, radością, energią, ciepłem, impulsywnością. Połączony z chłodnym odcieniem błękitu może wytwarzać pozytywny aurę. Zestawienie go z jasnym kolorem czerwonym i żółtym wniesie owocową świeżość. Cechy, jakimi charakteryzuje się sprawiają, że często wykorzystywany jest w ecommerce jako jeden z najważniejszych kolorów – czyli kolor przycisku wyzwalający akcję zakupu. Moim zdaniem ważniejsze od koloru tego przycisku jest jego wyróżnianie się na tle pozostałych elementów, tak, aby był łatwo dostrzegany przez użytkownika.

kolory w ecommerce pomarańczowy Allegrokolory w ecommerce pomarańczowy Elektrokolory w ecommerce pomarańczowy empik

Kolejno przyciski w Allegro.pl, Elektro.pl i Empik.pl

Biały: jeden z najbardziej neutralnych kolorów. Najczęściej jest kojarzony z czystością, niewinnością, bezpieczeństwem, boskością, prostotą, porządkiem, perfekcją. Co ciekawe, w niektórych wschodnich krajach jest to kolor smutku czy żałoby. Przesadzenie z tym kolorem może wywoływać zbyt dużą sterylność, pustkę. Według badania Idealo.pl biel jest dominującym kolorem tła w największych polskich i europejskich serwisach ecommerce.

kolory w ecommerce

Źródło: Apple.com kolory w ecommerce biały Nardelli

 Źródło: Nardelligioielli.it

Czerwony: w naturalny pierwotny sposób (kolor krwi) przyciąga wzrok. Najczęściej kojarzony z gorącem, energią, życiem, komfortem, pasją, szybkością, erotyką, miłością, ostrzeżeniem, ale też z agresją, gdy zostanie przesadnie użyty. Kolor przykuwa uwagę, używany jest jako  ostrzegawczy. Zazwyczaj wystarczy jego akcent np. menu strony lub przycisk zakupu dla akcji promocyjnej. Jest to niewątpliwie kolor alarmujący, wykorzystywany przy komunikatach błędu np. błędny adres, czy nr adres e-mail.

kolory w ecommerce czerwony thebrilliantgiftshop

Źródło: thebrilliantgiftshop.co.uk

Niebieski: Jest to ulubiony kolor większości Polaków – tak wynika z badania „kolorowa Polska” firmy Dekoral. Skojarzenia koloru niebieskiego dotyczą: nieba, wody, wolności, zaufaniem, wierności, uczciwości, niezawodność, powagi, bogactwem, autorytetem a także zimnem i chłodem. Ciemny odcień niebieskiego buduje wizerunek inteligencji, stabilności, a gdy dodamy do niego szary również elegancji. Jeżeli na stronie sklepu dodamy do niego żółty z pewnością zwróci uwagę użytkownika w odpowiednim miejscu. Kolor ten zmniejsza apetyty, dlatego nie jest wskazany na stronach restauracji, sklepów spożywczych, czy innych związanych z jedzeniem.

kolory w ecommerce niebieski Payu

Źródło: Payu.pl

kolory w ecommerce niebieski wongaŹródło: Wonga.com

Zielony: ta barwa powiązana jest z życiem, równowagą, ożywieniem, przyrodą,  zdrowiem, świeżością, harmonią, poprawnością, nadzieją, bezpieczeństwem, relaksem, ekologią, pieniędzmi, podobnie do koloru niebieskiego uspokaja. W połączeniu z czerwonym tworzy klimat świąt Bożego Narodzenia, z fioletem doda energiczności.

kolory w ecommerce zielony concordiaŹródło: concordiaubezpieczenia.pl

kolory w ecommerce zielony wapteka

Źródło: wapteka.pl

Szary: należy do kolorów neutralnych i praktycznych, ponieważ idealnie łączy się z innymi kolorami, może symbolizować solidność, formalność, trwałość, nowoczesność, praktyczność, powagę, ale także depresję. Według badania Idealo.pl jest to główny kolor nawigacji w największych europejskich serwisach ecommerce, często spotykany jest tam również jako kolor tła.

kolory w ecommerce szary play

Źródło: play.com

Czarny: obok powiązania koloru z żałobą, depresją czy smutkiem, ma on również liczne pozywane skojarzenia. Możemy do nich zaliczyć: powagę, siłę, dominację, formalizm, elegancję, tajemniczość, wyrafinowanie, trwałość, moc. Jeżeli więc chcemy zbudować wizerunek luksusu to ten kolor może nam w tym pomóc.

kolory w ecommerce czarny Lexus

Źródło: lexus-polska.pl

kolory w ecommerce czarny mariablackjewelleryŹródło: maria-black.com

Żółty: jeden z najbardziej pozytywnych kolorów, skojarzenia, jakie wywołuje to: energia, radość, witalność, szczęście, nadzieja, optymizm, ciepło, spontaniczność. Bardzo szybko i dobrze przykuwa uwagę, nie należy jednak zbytnio przesadzać z tym kolorem, wystarczy dodać odrobinę, aby strona nabrała optymizmu. Podobnie jak pomarańczowy dobrze sprawdza się jako kolor przycisków, zwracający na nie uwagę użytkownika.

kolory w ecommerce żółty AmazonŹródło: amazon.com

kolory w ecommerce żółty mediaexpert

Źródło: mediaexpert.pl

Fioletowy: kolor ten podobnie do czarnego wywołuje efekt tajemniczości, a jego przesadne użycie nadaje stronie ponury wizerunek.  Inne skojarzenia, jakie wywołuje to: przepych, zamożność, religia, mądrość, szacunek, królewskość, szlachetność, kreatywność, godność. Jaśniejszy odcień fioletowego oznaczać może subtelność, delikatność,  erotyzm. W połączeniu z różowym będzie niewątpliwie kobiecy, dodając do niego zieleń możemy przełamać ponurą atmosferę.

kolory w ecommerce fioletowy all4nailsŹródło: All4nails.pl

kolory w ecommerce fioletowy slyks

Źródło: slyks.pl

Zapraszam na drugą cześć mojego wpisu, która gościnnie znajduje się w serwisie dla grafików GrafMag.pl – kolory w ecommerce. Opisałem w niej preferencje kolorystyczne w zależności od płci czy wieku.

Podsumowanie: Kolory od wieków pełniły bardzo ważną rolę w życiu człowieka, mają one wpływ na postrzeganie oraz zachowanie użytkowników, co niejednokrotnie zostało udowodnione w badaniach. Zastosowane kolory w ecommerce mają więc istotne znaczenie, dlatego tak ważny jest ich odpowiedni wybór. Zalecam przed daniem wolnej ręki grafikowi sprecyzowanie naszej grupy docelowej i oczekiwanego wizerunku sklepu, a następnie poproszenie o odpowiedni dobór kolorów. Jeżeli nie wiesz, jaki kolor zastosować w landing page czy na przyciskach zakupowych, to zachęcam do przeprowadzenia porównawczych testów A/B i wyboru najlepiej konwersującego koloru. Jeżeli zamierzasz stworzyć spójny wizerunek pomiędzy asortymentem, ofertą cenową, obsługą klienta, to kolor jest jednym z tych elementów, które również będą wpływać na kształtowanie wizerunku sklepu internetowego.

Podziel się z innymi:

Google+