Jak przygotować profesjonalną kartę produktu?

Wpis podzielony został na kilka części:

A) Znaczenie opisu i zalety jego oryginalności.

W pierwszej kolejności zwrócę uwagę na odpowiedni opis sprzedawanego przedmiotu – nie może być on za długi, ale też nie powinien ograniczać się do jednego zdania. Należy pamiętać, że klient potrafi docenić brak nachalnego nakłaniania go do zakupu i często powróci on do sklepów, które poza towarem, oferują mu pewien zasób rzetelnej wiedzy w określonej dziedzinie (mowa o poradnikach – na co zwrócić uwagę podczas zakupów, czy w jaki sposób dobrać produkt by spełniał określone oczekiwania). Dlatego też planując akcje promujące Twój sklep zastanów się nad równoczesnym prowadzeniem bloga w danej tematyce. Taki zabieg poza opisanymi wcześniej zaletami ułatwi także lepsze wypozycjonowanie sklepu, chociażby po przez umieszczanie na nim linków do niego (co przez algorytmy Googl’a jest dodatkowo premiowane).

Opisy produktów mogą wydawać się proste do zrobienia, jednak w dużej mierze zależy to od szerokości oferty. Innymi słowy nie warto skupiać się na opisach producentów i kopiować je bez żadnego zastanowienia – można na tym zyskać czas, ale stracić ocenę pod kątem wartości merytorycznej dla wyszukiwarek, co ma wpływ na pozycjonowanie. Często spotykam się z klasyczną kradzieżą opisów autorskich z innych sklepów – nie jest to rozwiązanie, które warto pochwalić ponieważ jest to złamanie obowiązującego prawa, co może skutkować (w zależności od zakresu procederu) olbrzymimi problemami w sądzie z powodu złamania praw autorskich.

Bardzo ważnym aspektem dla sklepu internetowego jest jego pozycjonowanie w wyszukiwarkach (najczęściej jest brane pod uwagę Google ze względu na jej popularność wśród internautów). Wyszukiwarki kierują się najczęściej kilkoma algorytmami, na podstawie których dochodzi do indeksowania danej strony pod kątem wartości merytorycznej oraz tego, czy osoba przeglądająca dany portal zostaje na niej dłużej. Nowe oryginalne i co najważniejsze NIEPOWTARZALNE opisy mają w tej kwestii decydujące znaczenie ponieważ przekopiowany tekst np. ze strony producenta był już wielokrotnie przekopiowywany i umieszczany w różnych sklepach co skutkuje tym, ze Twój sklep nie będzie przedstawiony w dobrym świetle – a przecież nie o to nam chodzi. Żeby zwiększać sprzedaż należy zadbać o zasięg naszej oferty, co oznacza również pojawianie się na szczycie listy podczas wyszukiwania przez potencjalnego klienta. Rzadko kiedy osoba poszukująca dobrej ceny i sklepu przegląda już 2 i 3 stronę wyszukiwarki. Innymi słowy dobry i niepowtarzalny opis jest warunkiem koniecznym do wysokiej pozycji w Google. Oczywiście niezwykle istotna jest też cena i sposób przedstawienia swojej oferty (grafiki, tabele rozmiarów, filmiki).

B) Zdjęcia produktów jako wizytówka Twojego sklepu

Dobrze skalkulowana cena oraz autorski opis to podstawa, jednak postaw się na miejscu klienta i zastanów się, czy kupiłbyś on-line cokolwiek w ciemno? Całe szczęście jest to rzadkość i  nie widuje się już sklepów, które nie oferują nawet najprostszego zdjęcia produktu oraz jego opisu. Niestety taka jest charakterystyka tej branży – klient nie ma możliwości przysłowiowego „dotknięcia” i musisz zadbać by przedstawić go na tyle szczegółowo i dostępnie by nie pojawiła się u niego wątpliwość „czy to nie jest zbyt duże ryzyko”. Jeżeli zadbasz o każdy aspekt masz szansę, że Twój sklep w krótkim czasie dotrze ze swoją ofertą do większej ilości potencjalnych Klientów (co ma w gruncie rzeczy bezpośrednie przełożenie na ilość zamówień).

Warto zastanowić się nad umieszczeniem w karcie produktu krótkiego filmiku przedstawiającego najważniejsze cechy sprzedawanego towaru (jest to także pomocne przy określeniu orientacyjnych gabarytów – w odniesieniu do wielkości popularnego przedmiotu, którego parametry są powszechnie znane).

C) Dodatkowe informacje uzupełniające jak np. Tabele Rozmiarów / Specyfikacje techniczne / Wykorzystanie pop-upów)

Wspominałem już o częstej konieczności wstawienia tabeli rozmiarów, czy opisu technicznego (w zależności od tego co jest sprzedawane w danym sklepie). Należy jednak podejść poważnie do zagadnienia ze względu na postrzeganie naszego sklepu przez klienta. Im bardziej intuicyjny i napakowany przydatnymi informacjami  system stworzysz, tym lepiej dla Twoich obrotów. Niestety profesjonalne przygotowanie sklepu wymaga zazwyczaj zwiększonych początkowych kosztów (informatyk, grafik, copywriter etc.) – chyba, że jesteś chodzącą maszynką o wielu talentach – wtedy chociaż przez pewien czas dasz sobie radę sam. Jednak z biegiem czasu i rozszerzaniem oferty Twojego sklepu będziesz miał coraz mniej czasu na tego typu sprawy (w końcu prowadzenie sklepu to nie tylko strona internetowa, to także poszukiwanie lepszych dostawców bądź tańszych usług transportowych – a to tylko czubek góry lodowej).

Korzystne ale także problematyczne może być wykorzystanie tak zwanych „wyskakujących okienek” (ang. pop-up) ze względu na fakt, że jest tego wszędzie pełno i często ich ilość jest na tyle duża, że klient się szybciej poirytuje i zrezygnuje z oferty danego sklepu niż będzie cierpliwie brnął, by ewentualnie coś kupić. Oczywiście wszystko zależy od tego, czy będzie warto się męczyć (kwestia ceny dla klienta) – jednak chyba nie o to chodzi by rzucać kłody pod nogi swoim potencjalnym wpływom.

Podsumowanie

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej nie jest proste, a dodatkowym utrudnieniem sprzedaży poprzez sieć jest odpowiednia prezentacja produktu oraz zadbanie o całą otoczkę i sprawnie działający sklep. Niestety nie od razu Kraków zbudowano – analogicznie wraz z upływającym czasem będziesz uczył się jak prawidłowo prezentować swoją ofertę oraz jak prowadzić akcje marketingowe by wyciągnąć z nich maksymalne korzyści.

Tekst przesłany przez: esprzedaz.com

Podziel się z innymi:

Google+