Znaczenie zdjęć produktowych, ich przygotowania i jakości

Tworząc swój sklep internetowy musisz zadbać o przejrzystą strukturę oraz prezentację oferowanych przez siebie produktów. Wysokiej jakości zdjęcia wpływają nie tylko na postrzeganie danego portalu przez klienta, ale także na poczucie bezpieczeństwa co zwiększa szansę, że to właśnie Tobie zaufa i zostawi swoje pieniądze.
Oczywiście możesz stwierdzić, że dobra cena i tak przyciągnie nabywców – czasy się jednak zmieniają, społeczeństwo ma coraz większe wymagania oraz zwraca uwagę na inne aspekty takie jak np. profesjonalne zdjęcia oraz prezentacja cech produktu (chociażby po przez szczegółowy opis), a nawet stopień zabezpieczeń danych personalnych (mowa tutaj oczywiście o sposobie szyfrowania danych).

Jeżeli masz już stworzoną stronę sklepu, czas zadbać o opisy produktów i ich zdjęcia (ew. filmy instruktażowe). Wbrew pozorom nie jest to zbędny wysiłek, a ważny krok do nakłonienia potencjalnego klienta by ten Ci zaufał i zostawił u Ciebie swoje pieniądze.

A) Przygotowanie zdjęć i obróbka gotowych zdjęć – szparowanie zdjęć

Szparowanie zdjęć produktów – jak się do tego zabrać?
Zastanawiasz się co to takiego „szparowanie” zdjęć? Jest to pojęcie pochodzące z branży poligraficznej i oznacza całkowite usunięcie tła sfotografowanego przedmiotu mające na celu jego zmianę, czy też przygotowania go do zespolenia z określonym dokumentem. Omawiana operacja może być bardzo prosta, jednak w zależności od produktu i jego krawędzi stopień trudności może się bardzo zwiększyć, a nawet istnieje możliwość, że wykonanie prawidłowego szparowania będzie niemożliwe do wykonania. Niektórzy producenci udostępniają gotowe grafiki swoich produktów, jednak ich jakość lub styl niekoniecznie będzie spójne z założonym przez Ciebie standardem. Nie wspominając, że w wielu przypadkach są to grafiki poglądowe robione typowo przez grafika – co niestety klient widzi na pierwszy rzut oka. Dlatego też wraz z rozwojem swojego sklepu bądź już na starcie (o ile są na to fundusze) warto zadbać o odpowiednio przygotowane miejsce do wykonywania fotografii, w tym niezbędny sprzęt jak chociażby profesjonalny aparat fotograficzny i oprogramowanie. Jest to dosyć kosztowne przedsięwzięcie, jednak z biegiem czasu z pewnością zaprocentuje. Możesz też skorzystać z gotowego oprogramowania, które opisuję poniżej.

Masz odpowiednie zdjęcia i co dalej? Jeżeli nie możesz sobie pozwolić na zatrudnienie grafika i nie posiadasz talentu lub drogiego programu tj. Photoshop, czy Corel aby samemu szparować fotografie – pozostaje Ci jeszcze jedno wyjście.

Fotolister, czyli hosting zdjęć allegro z możliwością ich edycji – czy się sprawdzi?
Jeżeli dopiero zaczynasz i nie dysponujesz większą sumą pieniędzy na start – nie musisz płacić grafikowi za zamiany do każdego ze zdjęć, możesz przygotować samem profesjonalne zdjęcia do kart produktów przy pomocy prostych narzędzi dostępnych na fotolister.pl. Skorzystaj z oferty, która pozwala na darmowy hosting i edycję zdjęć. Oprogramowanie służące tylko do szparowania zdjęć jest bardzo proste – wystarczy wybrać obrazek, uruchomić program, następnie zaznaczyć element i pobrać wyszparowane zdjęcie. Oczywiście w miarę rozrostu oferty darmowe konto może nie wystarczyć ponieważ ograniczone jest limitem pojemności na serwerze, jednak nie martw się, zawsze możesz zmienić pakiet na wyższy, a nawet najdroższa opcja nie obciąży Cię zbytnio finansowo. Przygotowałem się wcześniej do tego tematu ponieważ korzystam już dłuższy czas z tego hostingu i mogę z czystym sumieniem polecić fotolister.pl. Jest to oferta firmy Esprzedaż. Warto zajrzeć na ich strony: esprzedaz.com, czy też fotolister.pl.

Na stronie dostępny jest cennik, który napawa optymizmem, ponieważ nawet wersja konta PREMIUM z nieograniczonym transferem oraz pojemnością serwera, gdzie będziesz przechowywał swoje zdjęcia nie przekroczy 20 złotych netto w przeliczeniu na miesiąc. Innymi zaletami jest możliwość umieszczenia znaku wodnego, tworzenia galerii danego przedmiotu, czy nawet reskalowania zdjęć w locie (co jest niezwykle przydatne w wielu sytuacjach). Nie sposób opisać całej oferty w kilku krótkich zdaniach więc zachęcam do zapoznania się z nią w wolnej chwili – na pewno nie będzie to czas stracony.

FOTOLISTER może być z powodzeniem zastosowany także pod kątem handlu na Allegro, dzięki czemu ominiesz dodatkowe opłaty za hosting zdjęć w swoich aukcjach.Edytor szablonów Allegro jakim jest aleszablony.pl jest zintegrowany z fotolister.pl, dzięki czemu z łatwością dopasujesz szablon Allegro pod swoje oczekiwania i styl prezentacji konkretnego produktu.


B) Jakość zdjęć, ich ilość i wpływ różnych czynników na odbiór przez klienta.

Świat idzie do przodu, podobnie jak wymagania klientów. Jeżeli myślisz, że stworzysz sklep, który będzie wyglądał jakby wyciągnięty z notatnika, z niewielką ilością tekstu i bez zdjęć – nie rób tego, szkoda Twojego czasu i pieniędzy. Musisz być świadomy tego, że dziś klienci podchodzą do zakupów przez Internet całkowicie inaczej niż kiedyś. Sensowny opis, dobrej jakości zdjęcia oraz filmiki pokazujące dany produkt w jak najlepszym świetle (w zależności od rodzaju sprzedawanego towaru) mają realny wpływ na odbiór sklepu przez klienta. Warto zadbać także o ilość zdjęć sprzedawanego produktu, przy czym zachowaj umiar bo „co za dużo to niezdrowo” i możesz w ten sposób odstraszyć potencjalnego Klienta.

Parametrem zdjęć/grafik świadczącym bezpośrednio o ich jakości jest zastosowana rozdzielczość, która ma wpływ na poprawę szczegółowości obrazu co jest oczywistą zaletą. Może to jednak zwiększać „wagę” pliku graficznego co wpływa na ilość przesyłanych danych do Klienta. Niestety w zależności od szybkości jego łącza internetowego możliwy jest wydłużony czas ładowania się strony sklepu, ale także może zwiększyć obciążenie Twojego serwera. Wraz z rozwojem technologii rozdzielczości natywne monitorów idą cały czas w górę, kiedyś szczytem osiągnięć była rozdzielczość Full HD, aktualnie popularyzowana jest już technologia 4k, a już wspomina się o 8k. Oczywiście zanim w domach klientów zadomowią się na dobre wspomniane technologie minie jeszcze trochę czasu, jednak niewątpliwie im wyższą rozdzielczość zdjęć oferowanych produktów zastosujesz tym lepsze wrażenie wywrze sklep. Aktualnie najmniejsza rozdzielczość jaka powinna być stosowana w zdjęciach sprzedawanych produktów wynosi 600×600 pikseli. Wartość ta będzie się zmieniała wraz z czasem i rozwojem techniki dlatego już na początku używaj trochę większych rozdzielczości.

Reasumując: dobrej jakości zdjęcia + profesjonalny opis + rozsądna/dobra cena = zainteresowanie potencjalnego Klienta (przy założeniu, że zadbałeś o jak najszerszy zasięg swojego sklepu).

Współcześnie, w erze konsumpcjonizmu można zaryzykować stwierdzenie, że świetnie przygotowana szata graficzna/zdjęcia są niezbędne do sprawnej sprzedaży. Wielu klientów „kupuje oczami”, dlatego tak ważne jest profesjonalne podejście do kwestii przygotowania zdjęć wysokiej jakości stawiających oferowany produkt w jak najlepszym świetle. „Im wyższa jakość zdjęć, tym większe (potencjalne) obroty”.

Oferta firmy zajmującej się usługami poprawiającymi sprzedaż w internecie – eSprzedaż.

 

 

Podziel się z innymi:

Google+