FerBuy – płatność odroczona, jak to działa?

Czy FerBuy można opisać jako nową metodę płatności? Proces zakupu przypomina przecież internetowe raty, które od lat dostępne są w sklepach internetowych czy na Allegro.pl. Jakie zalety niesie dla kupujących, a jakie dla sklepów internetowych korzystanie z usług FerBuy.pl?

Mogłoby się wydawać, że w sposobach płatności niewiele można jeszcze wymyślić – a jednak pojawił się serwis FerBuy.pl. Zanim zacznę opisywać oferowaną usługę, przybliżę nieco samą firmę, która bierze na siebie przecież nie małą odpowiedzialność finansową. Jeżeli zapytałbym Cię o marki/firmy pochodzące z Finlandii z pewnością wymieniłbyś znaną wszystkim wódkę i Nokie, teraz do tego grona możesz dołożyć FerBuy.pl gdyż to z tego kraju wywodzi się ten serwis.

ferratum group

FerBuy.pl jest częścią finlandzkiej grupy Ferratum, w naszym kraju dostępne mamy trzy serwisy tej grupy: FerratumBank, Ferbuy, ekspres kasa. Grupa specjalizuje się w szybkich pożyczkach na niewielkie kwoty z krótkim terminem spłaty, które są przyznawane przez internet. Polska to jeden z 20 krajów w którym działają serwisy grupy Ferratum, firma świadczy usługi głównie w Europie, ale jej serwisy znajdziemy również w Australii czy Nowej Zelandii.

Usługa FerBuy w skrócie: szybka pożyczka na zakupy w sklepach internetowych z 14 dniowym terminem spłaty.

Jak działa FerBuy?

Korzystanie z usługi jest bardzo proste, można je przedstawić następująco:

 1. Klient wybiera produkt do 1200 zł (maksymalna kwota może różnić się w zależności od sklepu). Przy wyborze płatności pojawia się FerBuy jako jedna z metod płatności.
 2. Przejście do płatności odsyła nas do strony FerBuy.pl, gdzie wypełniamy pole podając PESEL. Następnie potwierdza zgodność danych.
 3. Ferbuy.pl formularzNa podany numer telefonu zostaje wysłany PIN, którym klient potwierdza zamówienie.
 4. W czasie 30 sekund klient otrzyma decyzję. Przyznawana jest na podstawie scoringu ustalonego przez FerBuy.
 5. W przypadku pozytywnej decyzji to wszystko i już tylko oczekuje na zakupiony towar.

Co dalej? Po otrzymaniu zakupów klient otrzyma fakturę (na e-mail) z 14 dniowym terminem płatności. Faktura będzie powiększona o 10 zł – jest to opłata transakcyjna niezależna od wysokości pożyczki. Klient może również zrezygnować z zakupu jeżeli zamówiony towar nie sprostał jego oczekiwaniom (standardowe prawo konsumenta w internecie). W takim przypadku nie musi opłacać faktury, natomiast kwota 10 zł opłaty transakcyjnej nie jest zwracana.

ile kosztuje ferbuy

Ile to kosztuje klienta? 

 • Jeżeli opłaci fakturę w 14 dni to jedyna opłata jaka czeka klienta to 10 zł.  Aktualizacja z dnia 31.03.2015: od 1 kwietnia 2015 usługa będzie darmowa dla klientów.
 • W przypadku gdy nie opłaci faktury w tym terminie zostaną naliczone odsetki 12% w skali roku od kwoty jaka nie została spłacona. Pojawia się wtedy również dodatkowa opłata 20 zł miesięcznie za zestawienie jakie zostanie do niego wysłane.

Ile to kosztuje sklep? 

Kilka procent wartości zamówienia, co ważne opłata ta nie jest zwracana w przypadku gdy klient zrezygnuje z zakupu. Obecnie usługa FerBuy jest w fazie promowania, być może opłata sklepu jest do negocjacji.

Odpowiedzialność sklepu: ryzyko wyłudzeń w całości bierze na siebie Ferbuy.pl, tak więc dla sklepu to całkowicie bezpieczna forma płatności.

Jak wdrożyć FerBuy w swoim sklepie?

 • Jeżeli w sklepie wykorzystujesz operatorów: przelewy24.pl lub transferuj.pl to płatności Ferbuy.pl jest automatyczne dodana w miejscu wyboru banków (tak więc nic nie musisz robić).
 • Jeżeli masz sklep oparty na platformie PrestaShop, Magneto, cStore to wystarczy, że skorzystasz z gotowego pluginu.
 • Ferbuy.pl możesz również dodać samodzielnie (z programistą) na podstawie dokumentacji API.

ferbuy wdrożenie

Zalety dla klienta: 

 • Możliwość zakupu bez ryzyka, że zostanie oszukany ze strony sklepu.
 • Zakupy mimo braku posiadania środków finansowych.
 • Rozłożenie należności na raty w przypadku nie spłacenia pożyczki.
 • Brak konieczności zamrażania środków finansowych np. podczas zakupów ubrań/obuwia gdy trzeba zamówić kilka rozmiarów.
 • Szybkość i prostota uzyskania pożyczki.

Zalety dla sklepu:

 • Pozyskanie nowych klientów, którzy chcą dokonać zakupu w systemie FerBuy.
 • Zwiększenie wartości koszyka, klient ma więcej środków do dyspozycji.

Podsumowanie: Sam pewnie nigdy nie skorzystam z FerBuy.pl, unikam wszelkiego rodzaju firm pożyczkowych. Wolę zapłacić za wszystko z góry, zakupy robię w sprawdzonych sklepach gdzie nie ma ryzyka oszustwa. Poza tym, jak już wspomniałem wcześniej, FerBuy obsługuje tylko zakupy na niewielkie kwoty (1200 zł). Przy tak niskich cenach nie mam potrzeby korzystania z usług płatności na raty. Nie znaczy to jednak, że przekreślam powodzenie FerBuy w Polsce, jestem wręcz przekonany, że ten rodzaj płatności przyjmie się w naszym kraju. Szczególne powodzenie tej metody płatności widzę w branży odzieżowej, np. przy sprzedaży obuwia. Branża ta jest specyficzna z uwagi na konieczność zamrożenia sporej kwoty w celu zakupu konkretnego towaru w kilku rozmiarach, tak aby wybrać dla siebie najodpowiedniejszy. FerBuy umożliwia nam dokonania zakupu kilku rozmiarów/modeli bez wydawania gotówki. Dzięki temu możemy dokonać świadomego wyboru produktu, który będzie spełniał wszystkie nasze oczekiwania.

Co warte podkreślenia zakupy na raty, czy mikro pożyczki cieszą się w Polsce dużym powodzeniem, dlatego uważam, że warto mieć ofertę FerBuy w swoim sklepie internetowym.

Podziel się z innymi:

Google+