smartassistant

Smartassistant.com – asystent sprzedaży ecommerce już w Polsce!

Asystent sprzedaży ecommerce to kolejna próba przeniesienia doświadczeń zakupowych ze sklepów stacjonarnych do sklepów internetowych. Właściciel jednego z tego typu narzędzi właśnie uruchamia swój oddział we Wrocławiu. W tym wpisie przyjrzymy się rozwiązaniu smartassistant.com jak działa? ile kosztuje? do jakich branż jest kierowane?

Wśród narzędzi pomocnych w odnajdywaniu produktów możemy spokojnie wymienić: filtry, wyszukiwarkę, propozycję produktów podobnych oraz inne, asystent sprzedaży ecommerce smartassistant.com łączy w sobie wymienione rozwiązania w przyjazny dla klienta sposób.

Smartassistant.com

Zacznę jednak od krótkiego przedstawiania samej firmy, a następnie opowiem o jej produkcie. Firma powstawała 9 lat temu w Austrii, od tego czasu zdążyła zaistnieć na rynkach Niemiec, Stanów Zjednoczonych, Włoch, a od niedawna obecna jest również u nas. Założycielami smartassistant.com są Markus Linder i Martin Schliefnig, którzy do tej pory pełnią rolę dyrektorów w firmie. Wśród firm, które skorzystały z usług Smartassistant może znaleźć: OBI, Canon, Medion, Quelle, Conrad.

austria

Asystent sprzedaży ecommerce

Narzędzie w bardzo prosty sposób podpowiada nam jaki produkt jest dla nas najlepszy, niczym sprzedawca w sklepie pyta kolejno do czego będziemy używać produktu, jakie ma mieć funkcje i ile ma kosztować. Całość przypomina quiz obok, którego otrzymujemy podpowiedzi w postaci produktów spełniających wybrane oczekiwania. Poniżej przykład dwóch pierwszych kroków firmy Canon, która w ten sposób pomaga wybrać drukarkę.

smartassistant canon

Źródło: Canon.co.uk

Oraz krok drugi:

Asystent sprzedaży ecommerce

 

Źródło: Canon.co.uk

Nie będę opisywał kolejnych kroków, w których są następne pytania. Natomiast poniżej przykłady na żywo dla innych branż, które mogą być na prawdę różne:

  1. Wybór kosiarki www.al-ko.com
  2. Wybór laptopa www.medion.com
  3. Wybór aparatu www.melectronics.ch
  4. Wybór kominka www.obi.de
  5. Wybór wózka dla dzieci www.baby-markt.de

Poza wymienionymi produktami są również inne jak wina, odzież czy nawet giatry. Smartassistant może być dostosowany do indywidualnych potrzeb klienta.

Ile to kosztuje?

Opłata jest uzależniona od dwóch głównych czynników: ilość wyświetleń asystenta i sposobu konfiguracji (samodzielna lub przez załogę Smartassistant). Istnieje dziewięć planów taryfowych odnoszących się do ilości wyświetleń. Pierwszy z nich jest darmowy, asystent może być w nim wyświetlony 200 raz w ciągu miesiąca, ostatni kończy się na wyświetleniach liczonych w milionach. Dokładny cennik możesz uzyskać kontaktując się z usługodawcą, dane znajdziesz tutaj link.

Podsumowanie: 

Asystent sprzedaży ecommerce firmy Smartassistant.com to moim zdaniem ciekawe rozwiązanie dla sklepów internetowych, a szybka ekspansja firmy na kolejne kraje może świadczyć o skuteczności tego narzędzia. Użytkownik korzystając z asystenta sprzedaży może w szybki sposób odnaleźć produkty co do których nie ma pełnej wiedzy, odbywa się to w przyjazny sposób często poprzez grafikę, a nie tylko suchy tekst filtra. Dodatkowo (moim zdaniem) narzędzie może wykorzystywać efekt zaangażowania klienta, kiedy to poświęca czas na wypełnienie „quizu” i nie chce go stracić na kolejne poszukiwania w innym sklepie. Jak widać metoda przed laty wykorzystywana w internecie do wyłudzania pieniędzy  (np. quiz data śmierci) może znaleźć inne w pełni pozytywne zastosowanie. Trzymam kciuki za powodzenie tego projektu w naszym kraju i czekam na pierwsze wyniki zastosowania Smartassistant.com w rodzimych sklepach internetowych.

Zdjęcie w miniaturze źródło: gaebler.com

Podziel się z innymi:

Think Big CEE Congress
targi ehandlu
Google+