jak założyć sklep internetowy

Jak założyć sklep internetowy krok po kroku.

Własny sklep internetowy to możliwość uzyskania dodatkowego przychodu, dlatego wiele osób szuka informacji o tym jak założyć sklep internetowy. Postaram się w kilku krokach wytłumaczyć jak założyć sklep internetowy omawiając od podstaw najważniejsze zagadnienia związane z tym procesem.

Jak założyć sklep internetowy.

  1. Co sprzedawać w internecie? Wybór towaru i dostawcy.
  2. Jaką nazwę dla sklepu internetowego wybrać (zakup adresu/domeny)?
  3. Jaki sklep internetowy wybrać (system sklepu)?
  4. Masz gotowy sklep, co dalej?

Najczęściej wymieniane zalety sklepu internetowego to niskie koszty stworzenia i utrzymania, jakie są więc koszty założenia sklepu internetowego i czy faktycznie jest to takie proste? Każdy z punktów będzie zawierał kilka wariantów, generujących różne koszty.

1. Co sprzedawać w internecie? Wybór towaru i dostawcy.

Co sprzedawać w internecie – ten temat był już wcześniej opisany na blogu dlatego zachęcam do przeczytania krótkiego wpisu pod tym linkiem. Drugim ważnym aspektem jest wybór dostawcy towaru. Poniżej dowiesz się jak założyć sklep internetowy nie mając nawet kapitału na zakup towaru, masz kilka możliwości:

  • Znaleźć dostawcę ze swoich okolic, który sprzeda Ci towar w małych ilościach. Główne zalety: brak potrzeby zamrażania gotówki, robienia zapasów, nie musisz posiadać magazynu. Kilka razy w tygodniu możesz jechać do swojego dostawcy, kupić towar który już został sprzedany w Twoim sklepie. Koszt: tyle ile wydasz na dojazd do swojego dostawcy. Rozwiązanie ma też wady: ryzyko braku towaru dla Twojego zamówienia, dłuższy czas realizacji zamówienia (jeżeli nie będziesz odwiedzał dostawcy po każdym zamówieniu w sklepie internetowym).
  • Znaleźć dostawcę, który oferuje dropshipping. Jest to model logistyczny w którym to dostawca samodzielnie wysyła towar do Twojego klienta na wskazany przez Ciebie adres. Listę hurtowni oferujących dropshipping znajdziesz na tej stronie. Koszt: 0zł. W tym przypadku dostawca nie musi być z Twoich okolic, musi natomiast posiadać sprawny system informatyczny, który wskaże Ci aktualne stany magazynowe.
  • Znaleźć dowolnego dostawcę i zatowarować się na swój magazyn. Koszt: wynajem magazynu lub innego lokalu, zamrożony kapitał w zakupionym towarze. Ryzyko jakie ponosisz to możliwość pozostania z towarem, który się nie sprzedał. Zalety tego rozwiązania to możliwość posiadania towaru u siebie, a tym samym szybkiej wysyłki lub odbioru osobistego dla Twoich klientów. Posiadając towar na stanie możesz go też rozpakować zrobić dobre zdjęcie i opis.

jak założyć sklep internetowy

Na co zwrócić uwagę przy wyborze dostawcy/hurtowni?

  • Czy posiada opisy i zdjęcia oferowanego towaru. Brak takich materiałów przy dużej ilości towaru może kosztować sporo czasu przy wstawianiu ich do sklepu.
  • Czy ceny jakie oferuje nie są wyższe niż te w innych sklepach internetowych?
  • Czy oferuje kredyty kupieckie (oraz na jakich są zasadach)?
  • Czy oferuje dropshipping?
  • Czy posiada system informatyczny API/XML umożliwiający w prosty sposób dodawanie wiele produktów automatycznie do Twojego sklepu, a następnie aktualizowanie ich stanu magazynowego.

2. Jaką nazwę dla sklepu internetowego wybrać (zakup adresu/domeny)?

Jak założyć sklep internetowy z odpowiednią nazwą? Nazwa sklepu moim zdaniem powinna być:

  • powiązana z tematyką sklepu (np. eobuwie.pl),
  • łatwa do zapamiętania,
  • w miarę krótka,
  • prosta w pisowni (w szczególności w przypadku anglojęzycznej nazwy),
  • z końcówką .pl (dla mnie lepiej odbierane, kwestia indywidualna).

jak założyć sklep internetowy adres

Jeżeli masz już wymyśloną nazwę – czas na zakup domeny. Domena czyli adres jaki Twój klient będzie wpisywał w przeglądarkę, najczęściej kupuje się ją na rok, a po tym okresie opłaca kolejny okres. Koszt rejestracji pierwszego roku jest zazwyczaj niewielki (kilkanaście zł), natomiast różnice widoczne są przy przedłużaniu (ok. 50zł i więcej), dlatego warto sprawdzić cenę przedłużenia domeny w firmie na jaką się zdecydujesz. Listę firm rejestrujących domeny znajdziesz tutaj.

Czas więc sprawdzić czy adres strony internetowej jest wolny, można to zrobić na stronie firm oferujących rejestrację domen np. nazwa.pl. Jeżeli wszystkie Twoje nazwy są zajęte i nie masz już pomysłów możesz poszukać domeny na giełdzie domen np. aftermarket.pl. Jest to serwis w którym znajdziesz oferty sprzedaży domen od pośredników, często ceny są dużo wyższe, jednak łatwiej trafić na proste, łatwe do zapamiętania domeny.

Podsumowując zakup domeny to koszt kilkunastu zł w pierwszym roku jej użytkowania. Jeżeli zdecydujemy się na zakup z giełdy domen nie ma górnej granice ceny, stawki są indywidualne. Istnieje również możliwość skorzystania z darmowej domeny lub subdomeny, jednak najczęściej będzie wiązało się to z mało atrakcyjną końcówką lub przedrostkiem (np. twojanazwasklepu.nazwadomeny.pl).

3. Jaki sklep internetowy wybrać (system sklepu)?

Jak założyć sklep internetowy na dobrym oprogramowaniu?  Które oprogramowanie jest dobre dla Ciebie? Jest to najtrudniejszy z kroków, o ile dostawcę towaru, nazwę sklepu, domenę możesz zmienić w prostu sposób tak zmiana systemu sklepu może kosztować Cię sporo czasu i wysiłku.

jak założyc sklep internetowy systemWybór jaki masz to:

  1. Skorzystanie z darmowego sklepu internetowego, który jest oparty na popularnym systemie.
  2. Skorzystanie z płatnych rozwiązań:
    • w modelu SAAS (software as a service) gdzie jesteś dzierżawcą systemu i zazwyczaj płacisz stała opłatę miesięczną/roczną za korzystanie ze sklepu.
    • w modelu w którym kupujesz kopię oprogramowania (licencja), a następnie umieszczasz ją na swoim serwerze,
    • zamówienie sklepu, który będzie stworzony tylko dla Ciebie (idealnie dopasowany)

Wady i zalety poszczególnych rozwiązań:

  1. Darmowe oprogramowanie sklepu, do najpopularniejszych należą MagnetoPrestaShop i OsCommerce.
    • Zalety: niski koszt uruchomienia, potrzebujemy jedynie serwera (koszt może być niski nawet ~200zł za rok), duża ilość dostępnych szat graficznych np. na Themeforest.net już za $70 (~260zł) możemy mieć dobrze wyglądającą szatę graficzną sklepu.
    • Wady: zagrożenie ze strony ataków hackerskich, ogólnodostępny kod sklepu sprawia, że można liczyć osobami, które szukają luk w systemie. W celu zabezpieczenia od czasu do wypuszczane są zabezpieczenia w postaci aktualizacji sklepu. Płatne dodatki jak integracje (np. systemy płatności, porównywarki cen i inne) należy liczyć się z tym, że mogą być dodatkowo płatne i o ile sam sklep uruchomimy darmowo to dostosowanie go pod krajowe realia może nas dodatkowo kosztować. Koszt ukryte w postaci pomocy ze strony programisty dla osób, które nie będą mogły poradzić sobie z instalacją sklepu.
  2. Płatne rozwiązania w modelu SAAS/kopia oprogramowania (licencja).
    • Zalety: Niski koszt (np. Shoper 33zł miesięcznie lub jednorazowo 1449zł licencja), sprawdzone oprogramowanie przystosowane do naszego rynku, szybkość uruchomienia, brak potrzeby posiadania serwera, stały dostęp do wsparcia technicznego.
    • Wady: brak możliwości edycji kodu oprogramowania (w SAAS), uzależnienie rozwoju integracji/dodatków od dostawcy oprogramowania, mniejsza liczba tanich szablonów, ograniczenia w wyglądzie sklepu, możliwe ograniczenia co do ilości produktów/ilości odwiedzin sklepu (w SAAS np. wyższe opłaty).
  3. Płatne rozwiązania – zamówienie sklepu wprost pod Twoje oczekiwania.
    • Zalety: pełne dostosowanie do potrzeb, zarówno graficzne jak i funkcjonalne.
    • Wady: wysoki koszt od nawet 10 000 zł w górę, zazwyczaj długi czas uruchomienia (kilka miesięcy i więcej).

Jak założyć sklep internetowy nie wydając zbyt dużo? Dla początkujących sprzedawców optymalnym rozwiązaniem jest skorzystanie z rozwiązania w modelu SAAS, które będzie mógł uruchomić szybko a przy tym otrzymując jakość oprogramowania i wsparcie ze strony producenta.jak założyć sklep internetowy

Na rynku mamy dostępnych ponad 20 systemów sklepowych zarówno płatnych jak i darmowych, jak założyć sklep internetowy na właściwym? Określ czego potrzebujesz w swoim sklepie, jak zamierzasz promować swój sklep? Przykładowo czy zamierzasz wysyłać towar do Paczkomatów, czy system, który chcesz wybrać ma integrację z tą firmą? Pomyśl o klientach przeglądających sklep ze smartphona, czy wybrany przez Ciebie system jest responsywny (dostosowuje się do szerokości ekranu na urządzeniu)?. Stworzenie listy pomoże wybrać Ci właściwy dla siebie sklep internetowy.

4. Masz gotowy sklep, co dalej?
jak założyć sklep internetowy

Gotowy sklep internetowy przypomina sklep stacjonarny wybudowany w samym środku lasu o którym nikt nie wie. Twoim zadaniem jest sukcesywne „przeciąganie” go w stronę centrum gdzie są Twoi klienci. Sposoby promocji sklepu internetowego zostaną wkrótce opisane na tym blogu, zapraszam do śledzenia.

 

Podziel się z innymi:

big data kongres
Google+