Same day delivery – dostawa tego samego dnia, przyszłość czy chwilowy zachwyt?

Większość z nas zapytana o przewagi sklepu stacjonarnego nad internetowym z pewnością wymieniłaby: fizyczny kontakt z produktem i możliwość jego natychmiastowego posiadania. Same day delivery, czyli dostarczenie zakupów jeszcze tego samego dnia może dołączyć do licznych zalet zakupów przez internet. Niedaleka przyszłość w ecommerce i „must have” sklepu internetowego?

Już rok temu mogliśmy przeczytać na theverge.com o dostawach w pół godziny jakie zamierza wprowadzić Amazon. W programie Prime Air Amazon chce wykorzystać drony, które dostarczą klientom przesyłki do 5 funtów (około 2,25kg). Na tym filmie możemy zobaczyć uproszczony proces takiej dostawy: film. Czy jest to nowy kierunek i wskazówka dla firm kurierskich do zakupu dronów? Jak podało niewiele później dailymail.co.uk niemieckie DHL również przymierza się do dronów. Google też nie odstaje w tym temacie, na filmie CNET możemy zobaczyć ich testy. Jeżeli największe firmy interesują się same day delivery to wiedz, że coś się dzieje 🙂

dostawa tego samego dnia(Źródło: Amazon.com)

Dostawa tego samego dnia tylko dla posiadaczy dronów? W żadnym wypadku, co nie znaczy dla sklepu internetowego, że będzie taniej. Drony to tylko środek transportu, który nadal nie obejdzie się bez magazynów z towarem w dostatecznie bliskiej odległości od klienta. Dostawa tego samego dnia może być realizowana bez takich urządzeń. Jest jednak pewne ograniczenie – placówki w odpowiednio dużej liczbie miast z oferowanym asortymentem. Takie rozwiązanie z pewnością możliwe jest teraz dla dużych sieci typu Saturn, Neonet, ZIKO, Eleclerc i innych. Już dziś w niektórych z nich możemy zamówić towar i odebrać go tego samego dnia, wymieniony Saturn oszacował czas przygotowania zamówienia na 55 minut.

saturnsameday

(Źródło: Saturn.pl)

Nie jest to jednak „dostawa” o jakiej jest ten wpis na blogu, a jedynie odbiór osobisty. Używając minimalnie naszej głowy możemy wyobrazić sobie w tym procesie kuriera, który przywozi zamówiony produkt wprost do naszych drzwi. Jeżeli nie chcemy się aż tak wytężać to w Eleclerc bez wyobrażania możemy doświadczyć zamówienia i dostawy tego samego dnia (sam korzystam). W takim razie co ze sklepami internetowymi, które nie mają sieci placówek? Rozstrzygające zdanie ma klient, czego więc oczekuje?

W badaniu firmy Gemius respondenci na pytanie o główne argumenty i korzyści, które zachęcają ich do zakupów przez internet wskazali:

80% z nich wskazało niższą cenę w porównaniu z tradycyjnymi zakupami. W zależności od ilości i rodzaju placówek, koszty ich utrzymania mogą być różne. Jeżeli placówka to sklep jak w przypadku Saturna, to wynajem powierzchni choć drogi to może być znikomy ponieważ sklep generuje przychód ze sprzedaży stacjonarnej. Tak, więc dodatkowe placówki niezbędne dla dostawy tego samego dnia nie będą wpływały na cenę produktu. Ceny w dużych sieciach nie są jednak niższe niż w sklepach internetowych. Klient więc przynajmniej teoretycznie powinien być bardziej zainteresowany tańszym produktem niż błyskawiczną dostawą.

Mogłoby się wydawać, że w przypadku zakupów spożywczych sytuacja powinna być inna. Zazwyczaj potrzebuję zakupów spożywczych możliwe jak najszybciej. Jednak w tym samym badaniu Gemnius, na pytanie o kryteria wyboru sklepu spożywczego tylko 3% respondentów wskazało krótki czas oczekiwana na dostawę. Na podstawie wyników badania możemy podejrzewać, że same day delivery to tylko dodatkowa forma dostawy, która nie wpłynie znacząco na wybór klientów.  

tanio

Mimo takich wyników uważam, że dostawa tego samego dnia to nieunikniona przyszłość zakupów internetowych. Nasze społeczeństwo bogaci się przez co coraz mniejszą rolę będzie odgrywała cena na rzecz innych korzyści. Jedną z tych korzyści z pewnością będzie dostawa tego samego dnia. Czy właściciel sklepu, który nie ma szans na wprowadzenie dostawy tego samego dnia powinien być mocno zmartwiony? Same day delivery będzie dostępne tylko w dużych miastach, poza tym nie będzie dotyczyć z pewnością wszystkich produktów. Mniej popularne kategorie będą ciężko dostępne w opcji dostawy tego samego dnia. Mając sukcesy w tworzeniu customer experience przywiążemy do siebie klienta, który wróci do naszego sklepu niezależnie od tego jak długo będzie musiał czekać na produkt.

Podziel się z innymi:

360market product view
content marketing
Google+