content marketing

Content marketing – co oznacza i jak go tworzyć?

High quality content skupia się na dostarczeniu wysokiej jakości treści, pojęcie może być bliżej kojarzone z branżą SEO. Natomiast content marketing to nie tylko tworzenie wartościowych treści, ale również ich dystrybucja do określonych grup docelowych. W odróżnieniu od tradycyjnych akcji reklamowych, które są nastawione na komunikację jednostronną w przypadku content marketingu oczekujemy również interakcji z klientem.

Jak tworzyć wartościowe treści czyli high quality content? Zacznij od określenia: kto jest Twoim klientem oraz jakie tematy będę interesujące dla Twojej grupy docelowej. Jeżeli sprzedajesz produkty, którymi sam się interesujesz nie powinno zająć Ci to dużo czasu. Treść wysokiej jakości to w pierwszej kolejności przydatne i interesujące informacje dla Twojego klienta, informacje, których sam szuka. Wczuj się w swojego klienta, co sprawdziłbyś przed zakupem produktu jaki sprzedajesz? Czym interesują się Twoi klienci? Jeżeli określisz to wszystko możesz przejść do contnent marketingu.

target

Content marketing jak, co i gdzie publikować? Poniżej wymieniłem kilka przykładów:

1. Opis produktów. Często zdarza się, że w opisie produktu nie znajdziemy nic lub tylko kilka suchych danych technicznych. Taka sytuacja gości najczęściej w sklepach z dużą ilością asortymentu, gdzie opis w całości importowany jest z przygotowanych gotowców hurtowni. Przypomina to trochę zakup na targowisku gdzie sprzedawca tylko się uśmiecha. Oczywiście klient może poczytać o produkcie w internecie np. w innym sklepie internetowym 🙂 wróci? Czy warto generować ruch, często płatny, żeby po chwili stracić użytkownika?

Jakie informacje zamieścić w opisie produktu? Wszystkie jakie mogą być przydatne: specyfikację techniczna, wyjaśnienie jak używać produktu, Twój opis, instrukcję obsługi w formie linku do pobrania, opinię na temat produktu z innego serwisu (np. testy), zdjęcia, filmy z YouTube, oceny w rankingach, informacje o producencie. Jeżeli zamieszczasz swój autorski opis, nie musisz jedynie zachwalać produktu lub nie wspominać o wadach. Napisz prawdę, nawet jeżeli produkt wypadnie w niej słabo. Być może klient nie dokona zakupu, ale nie zrobi też tego gdzieś indziej. Takim działaniem zbudujesz zaufanie, a użytkownik najprawdopodobniej przejdzie do innego produktu, który być może był wskazany w opisie. Wszystko po to by przekazać trzy słowa fachowców z budowlanki „będzie Pan zadowolony” 🙂

2. Blog. Rozpocznij pisanie bloga, jeżeli interesujesz się tym czym sprzedajesz z pewnością pomysłów na wpisy nie będzie Ci brakowało. Twoje publikacje mogą dotyczyć: recenzji i testów nowych produktów, newsów branżowych, technologii wykonania, wszelkiego rodzaju poradników typu „jak wybrać odpowiedni?”.

3. Raporty i badania. Pokaż się jako specjalista, przygotuj raport lub wyniki badań. Możesz poszukać zagranicznych publikacji, cytować inne badania, dokładając do tego swój komentarz. Przeprowadź własne badania np. w postaci ankiety wśród klientów. Następnie podzieli się wiedzą: zamieszczając wyniki swoich badań na serwisach branżowych.

raporty

4. Infografiki. Sposób prezentacji wyników wcześniej wspomnianych badań/raportów w postaci przystępnej dla oka grafiki. W prawdziwe o infografikach było już głośno kilka lat temu, ale nie znaczy to, że przestały działać. W dole infografiki umieść link do swojej strony. Jeżeli przygotujesz infografikę w ciekawy sposób Twój czytelnik może udostępnić ją dalej.

infografika

5. Prezentacje. Stwórz prezentację z wynikami badań i dodają ją do popularnych stron, gdzie można dzielić się prezentacjami np. SlideShare.

6. YouTube. Nakręć film z produktami, które sprzedajesz. Niezwykle popularne są filmy typu „unboxing” gdzie prezenter zaczyna pokazywanie produkt od wypakowywania z pudełka. Pokaż zawartość pudełka, jak wygląda Twój produkt w dłoni, jak się go używa. Nie masz ochoty na kręcenie filmów? Zdobądź zgodę na publikację gotowych filmów z internetu (jeżeli produkt jest ten sam) lub wejdź we współpracę z vlogerem, któremu będziesz dostarczał Twoje produktu do recenzji. Wykorzystasz w ten sposób ruch jaki już posiada vloger, będziesz jednak musiał prawdopodobnie liczyć się z dodatkowym kosztem. Przykład filmu unboxing dla konsoli PS4: film jeden z wielu, który ma więcej niż milion wyświetleń.

unboxing

7. Prezentacje 360. Stwórz własne prezentacje 360/3D lub kup je w markecie opisanym w poprzednim wpisie na blogu. Jest to połączona sekwencje zdjęć, dzięki łatwej nawigacji możesz zobaczyć produkt z każdej strony.

8. Social media. Dziel się zebranymi informacjami na kanałach społecznościowych. Dodaj wpis z linkiem lub infografiką na swoim profilu lub poproś o jego publikację na profilach skupiających Twoją grupę docelową. Jeżeli nie ma takich profili, być może warto stworzyć społeczność w okół produktu?

socialmedia

9. Webinaria. Czyli prowadzenie seminarium/wykładu/szkolenia poprzez internet. Nie potrzebujesz do tego płatnych narzędzi, znajdziesz darmowe programy, nawet YouTube daje taką możliwość poprzes „wydarzenia na żywo„.

Podsumowując: Twój klient to nie robot Google, odróżni wartościową treść od mało przydatnych „śmieci” pod działania SEO. Nie musisz tworzyć elaboratów, ważniejsza od długości contentu jest jego przydatność i interesująca forma. Działania związane z content marketingiem są działaniami długofalowymi. Nie od razu zyskasz nowych użytkowników jak w przypadku kampanii CPC. Tworzenie wartościowych treść wymaga Twojego czasu lub pieniędzy, zazwyczaj większych niż w przypadku tradycyjnych kampanii CPC. Jednak wydane raz pieniądze na content marketing pracują dłużej niż tylko do kliknięcia. Jeżeli chcesz zatrudnić kogoś do prowadzenia content marketingu sprawdź czy posiada odpowiednią wiedzę, skoro chcesz być odbierany jako specjalista w Twojej branży/kategorii produktowej. W content marketingu to klient szuka Ciebie – specjalisty z wiedzą.

 


Podziel się z innymi:

Google+