Co czeka branżę ecommerce w 2015 roku? Pojawią się nowe trendy, czy może będzie to tylko kontynuacja tych z poprzedniego roku? Czy trendy w Polsce będą odbiegały od tych w Stanach czy na zachodzie Europy? Big Data, Content Marketing, Mobile, Marketing Automation, a może coś innego? Co będzie “trendy” w 2015 roku?
Obserwując ecommerce sądzę, że w 2015 roku bliżej nam do ewolucji niż rewolucji. Nie znaczy to jednak, że obecny rok będzie bez zmian, wręcz przeciwnie „będzie się działo”.
Wytypowałem 3 wiodące trendy w ecommerce 2015:
1. BIG DATA – głośno zrobiło się o niej już kilka lat temu, teraz czas na wykorzystanie potencjału BIG DATY. Moim zdaniem jest to jedna z największych rewolucji, jaka dokonuje się obecnie na naszych oczach. Rynek ecommerce został podbity, teraz czas na walkę w której kluczową rolę odegra dopasowanie treści do użytkownika i optymalizacja kosztów konwersji. Pomoże w tym BIG DATA, czyli gromadzenie, przetwarzanie i analiza wszelkich danych, jakie mogą pomóc nam w podejmowaniu decyzji biznesowych.
Co to oznacza dla ecommerce?
- zapotrzebowanie na analityków danych,
- zapotrzebowanie na usługi firm, które dostarczają wszelkiego rodzaju dane z rynku,
- zbieranie wszelkich danych związanych z klientem i jego zachowaniem,
- rozwój szpiegostwa w ecommerce (o tym w innym wpisie).
Co to oznacza dla klienta? 🙂
2. Lojalizacja klientów. Pozyskanie nowego klienta wiąże się z coraz większym kosztem, a ogromna konkurencja sprawia, że marża sklepów może tylko spadać. Coraz większe wysiłki będą pokładane na utrzymanie raz zdobytego klienta. Skutkiem tego będzie wzmożona i ulepszona komunikacja z klientem poprzez dostępne formy kontaktu, mowa tutaj głównie o mailingach oraz social media. Większą wagę zyska customer experience, który sklepy internetowe będą musiały przeanalizować lub wdrożyć.
(sznur, węzeł, przywiązanie, lojalizacja – rozumiesz? 😉 )
Co to oznacza dla ecommerce?
- usprawnienie komunikacji z klientem np. poprzez personalizację
- większy nacisk na zdobycie zgody klienta na kontakt marketingowy
- wdrożenie narzędzi marketing automotion
- stworzenie strategii customer experience
Co to oznacza dla klienta? <3
3. Content marketing. Skupienie się na wartościowej treści dla klienta, której sam będzie poszukiwał. Mowa tutaj nie tylko o opisach, ale lepszej prezentacji produktów np. poprzez prezentacje 360°. Więcej o content marketingu napisałem tutaj dlatego nie będę bardziej rozwijał tego punktu.
Co to oznacza dla ecommerce?
- większe wydatki na pozyskanie wartościowej treści
- zapotrzebowanie na agencje oferujące content marketing
Co to oznacza dla klienta? Większą wygodę na zakupach internetowych, lepszy dostęp do informacji o produktach. Będzie tylko lepiej.
+
A czy poza tymi trendami ecommerce mógłbym wymienić coś jeszcze? Mógłbym:
- dalszy wzrost wykorzystania urządzeń mobilnych do zakupów w sieci (mam na myśli smartphony),
- jeżeli zakupy mobilne to i rozwój płatności dokonywanych przez smartphona,
- same day delivery – czyli przyśpieszamy dostawę (lub odbiór) do jednego dnia (więcej tutaj),
- nowi goście z zagranicy, ktoś nas w końcu zauważa (trochę za późno – ale niech próbują 🙂 kto bogatemu zabroni ;)), szykuje się wizyta kilku większych zachodnich ecommerców na naszym rynku (o tym w kolejnych wpisach na blogu).
To u nas (w Polsce), a co na świecie?
Trendy ecommerce 2015 na świecie. Przejrzałem zagraniczne strony jak: Ecommerce news, Inc, ByteStart, Social media today i wiele innych zarówno angielskich jak i niemieckich serwisów. Wszystkie wymienione trendy w tym wpisie na blogu powtarzały się na zagranicznych serwisach więcej lub mniej razy. Pozostałe jakie również były opisywane to:
- wejście sklepów internetowych w rynek offline – otwieranie placówek stacjonarnych,
- zwiększenie nacisku na obsługę i kontakt klientem np. poprzez czat,
- wydłużenie czasu na zwrot, który będzie darmowy. Mowa też była o sprawnej obsłudze zwrotów jako części customer experience,
- sprzedaż poprzez social media (facebook, ale też np. blogi),
- powiązanie informacji marketingowej z aktualną lokalizacją w jakiej znajduje się klient,
- podbój nowych rynków zagranicznych,
- dostosowanie się firm kurierskich do ecommerce – częstsza i lepiej dostosowana dostawa (wybrana godzina, 7 dni w tygodniu),
- zwiększenie wartości zakupów w specjalnie dni – np. Cyber Monday, Big Buyer Day,
- próba odtworzenia doświadczeń realnych zakupów w sieci,
- zwiększone zakupy klientów poza własnym krajem,
- wykorzystanie video do sprzedaży ecommerce – sprzedaż prosto z filmu,
Podsumowując: Nie spodziewam się rewolucji w trendach ecommerce w 2015 roku. Ilość pracy jaka czeka sklepy internetowe zapowiada pracowity rok. Zapotrzebowanie na nowe usługi wspierające handel elektroniczny może wpłynąć na powstanie nowych wyspecjalizowanych firm/agencji. Brak barier oraz szybkość przepływu informacji w internecie sprawia, że trendy jakie możemy zaobserwować w Polsce nie odbiegają od tych z zagranicy.